Manikür Pedikür

El ve Ayak Bakımı

Bakımlı olmanın ön şartlarından biri de manikür ve pedikürdür. Günlük hayatımızda bütün vücudumuza olduğu gibi el ve ayak bakımına da önem vermeliyiz. Kişinin yaşına, sezona ve moda renklere göre oje uygulanmalıdır.

 Sürekli kırılan ve ayrılan tırnaklar ,besleyici ilaçlar ile güçlendirilmelidir. Pedikür özellikle yazın büyük önem taşır. Kışın sürekli kapalı ayakkabılar içinde hava almayan ayaklarımızın sağlıklı ve hoş görünmesi için pediküre ihtiyaç vardır. Batan ayak tırnakları kapalı ayakkabılar içinde kaldıkça büyük problemlere yol açar. Uzman kişiler tarafından tedavi edilmelidir.

 

Manikür

Manikür işleminde ilk olarak elleriniz ılıktan daha sıcak su ve saf sabun karışımına sokularak tırnak etlerinizin yumuşatılması beklenir, bu bekleme 5 dakika kadardır. Sıcak suyunuzun içinde olması gereken zeytinyağlı veya nemlendirici diğer bir saf sabun türü olmalıdır, önemli olan kimyasal içermemesidir. İlk adım bittikten sonra profesyonel aletler kullanılarak tırnak etlerinizin kesilmesi ve geriye itilmesi gibi işlemler sırasıyla yapılır. Daha sonra tırnaklar temiz bir törpü ile tercih edilen şekilde törpülenir. Son zamanlarda en sık Fransız manikürü (French nail) tercih edilmektedir. Seçeceğiniz manikür stiline göre küt ya da yuvarlak olarak tırnaklarınız düzeltilir. Koruyucu bir katman sürüldükten sonra işlem oje ile tamamlanır.

 

Pedikür

Pedikürde de aynı işlemler ayaklarınıza sırasıyla tekrardan yapılır. Ayaklar günün çoğu bölümde ayakkabı içinde olup aynı zamanda tüm yükümüzü taşıdığından ellere gösterilen özen ayaklara da gösterilmelidir. Ayaklarımız sıcak suda yumuşatıldıktan sonra, tırnak etleri özel makasıyla kesilip, düzeltilip törpüleme işlemine geçilir. Ellerinize kullandığınız törpüyü ayaklarınızda da kullanabilirsiniz, ama bazı yerler ayak tırnağı için biraz daha sert olan ayak törpüsünü kullanmaktadır. Önemli olan tırnağı zedelemeden tırnağın alt kısmından ve ortadan başlayarak törpülemeyi yapmaktır. Dikkat edilmesi gereken ise batık olmaması için tırnağın kenarlarının düzgün törpülenmesidir.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir