Taş Masajı

 

sıcak taş masajı

Taş masajı cilt üzerinde sıcak ya da soğuk taşların uygulanmasıdır. Taş masajı pek çok kültürde kullanılmaktadır. Kullanım nedenine göre sıcak ya da soğuk uygulama yapılmaktadır.

Taş masajında, masaj setleri 54 sıcak, 18 soğuk taş içermektedir. Taşlar terapiyi uygulayan kişinin ellerinin bir uzantısı olarak düşünülür. Terapinin fiziksel yararlarının yan ısıra manevi şifalar verdiği düşünülmektedir.

Taş masajında en çok kullanılan ve bilinen volkanik taş porfirler grubundan obsidyen ve bazalttır. Özel taşlar suda ısıtıldıktan sonra uygulanır. Renkleri Bazalt taşlarının koyu gri veya siyah, obsidyenlerin geneli siyah bulundukları bölgeye göre siyah- kırmızı, siyah-beyazdır.

60 dereceye kadar ısıtılmış sıcak taşlar, terapist masaja başlamadan önce vücudun belli kilit noktalarına yerleştirilir. Böylece, daha masaja başlanmadan, taşların ısısı kasların derinlerine nüfuz eder ve “Termoterapi” yani ısının iyileştirme etkisinden yararlanılır. Ardından hoş kokulu aromatik öz yağların eşliğinde masaj uygulanır. Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini (Termoterapi) sağlar. Bu özel lav taşlarının su içinde ısıtılması nedeniyle, suyun terapi özelliğinden de (Hidroterapi) yararlanılır. Sıcak taşlarla yapılan bir ovma hareketi, taşların sıcaklığı ile kan dolaşımını anında harekete geçirmesinden dolayı, normal bir masajda ki on ovma hareketine eşittir.

Sıcak Taş Masajında, hava, su, ateş ve ‘Toprak ana’nın enerjisinden; aslında onun bütün elementlerinden yararlanılır. Bu, Sıcak Taş Terapisi’nin çok kendine özgü tekniği sayesinde gerçekleşir. Volkanik lav (Bazalt- Obsidyen) taşlarının enerjisi bize, doğayla iç içe olma duygusunu yaşatır. Bu nedenle, masaj sonunda kişi fiziksel, duygusal ve zihinsel rahatlık, dinçlik kazanır; baştan ayağa arınmış hissederek kendi doğasına döner. Tedavi amaçlı değil rahatlama amaçlı bir terapidir. Bir taş masajı seansı ortalama 90 dakika sürmektedir. Sırt için 30 dakika Kısa seans vücut için 60 dakikadır.

sıcak taş masajı

Sıcak Taş Masajının periyodik olarak uygulanması, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde etkili olmaktadır. Sıcak Taş Masajının faydası, yalnızca tanımlanan sorunun giderilmesiyle sınırlı değil, aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda da enerji verir. kısacası terapi gören kişi kendisini arınmış hisseder. Sıcak Taş Masajı, kendi doğasına dönmek isteyenler için dengeli ve doğru bir yoldur.
Periyodik olarak uygulandığında, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir