Thai Masajı

Thai masajı, temel yapısını Hint Yoga ve Çin geleneksel tıbbının oluşturduğu bu masajda çoğunlukla bası ve germe hareketleri yapılmaktadır. Giyinik olarak yarı sert bir zeminde yapılamaktadır. Thai masajı, altmış çeşit germe, çekme, esnetme ve bası hareketleri uygulanabilen bu masaj bir buçuk saatten dört saate kadar sürebilen bir zaman diliminde yapılıp, masaj sırasında kişide her ne kadar rahatsızlık uyandırmakta ise da uygulama sonrasında ciddi derecede fark edilebilir bir rahatlama olmaktadır.

Thai Masajı

Tayland’da 2.500 yıldan bu yana yapılan ve Tayland’ın geleneksel şifa sanatlarından bir tanesi olan Thai masajının temel yapısını Hint Yoga ve Çin’in geleneksel tıbbı oluşturmaktadır. Thai masajı, Uzakdoğu felsefesi ve bilgisi ışığında, tamamıyla doğal ve insan sağlığını hem zihinsel hem de bedensel yönden iyileştirmeyi amaç edinen bir uygulamadır. Teknik olarak; vücuttaki enerji akış dengesini sağlamak için enerji kanalları üzerinde bulunan noktalara pres ve eklem esnekliği ve hareketliliğini sağlamak için pasif yoga hareketlerini kapsamaktadır. Thai masajı kıyafetli bedene ve yer minderi üzerinde yapılır.

Pek çok kişi bilir ki Tayland’da olmanın en güzel  yanı,  masajdır. Her sokakta en az 5-6 belki de daha fazla masaj salonu bulursunuz, her alışveriş merkezinde onlarca  masaj salonu vardır. Masaj seven herkes için de Tayland gerçek bir cennet.  Tayland halkı inanılmaz güler yüzlü, sizi anlasa da anlamasa da hep gülümseyerek  kafa sallıyorlar,  İngilizceleri çok enteresan, kelimeleri iki defa  tekrarlayarak konuşuyorlar İngilizceyi de, sanırım bu kendi dillerinden gelen bir özellik.’’ Same same’’ en  çok kullandıkları kelime .

Heryerde olduğu gibi masaj salonunda da kapılarda ve sonsuz bir güler yüzle karşılanıyoruz.  Önce  terlikler veriyorlar, ayaklarımız  güzel kokan jellerle yıkanıyor, sonra ellerimize  kıyafetler tutuşturuyorlar, tüm masajlarda soyunurken bu masajda  giyiniyorsunuz.   Tayland’a has bir kıyafet bunlar, alt ve üstten oluşuyor. Yatakların etrafı  perdelerle çevrili. Masajı neredeyse ibadet  saygısı ile yapıyorlar.  Orjinal Thai masajı 2 saat sürüyor, ayak parmak ucundan saçının teline kadar masaj yapılıyor.  İnsanı eğip büküp, üstünde emekliyorlar ,ama kendinizi inanılmaz özel ve huzurlu hissediyorsunuz ellerinde.

Thai Masajı yağla yapılan bir masaj değil, belirli noktalara baskı uygulanarak yapılan bir masaj. Ve o anda çok sert gelse de basınçlar, hemen sonrasında inanılmaz bir rahatlama hissediyorsunuz.  Masaj yaptırırken en önemli soru; yapan kişilerin diplomasının nereden olduğu. Eğer Wat-Pho’dan diplomalılar ise gönül rahatlığı ile kendinizi ellerine emanet edebilirsiniz. Çünkü Wat Pho en eski  tapınak olmakla birlikte( neredeyse 200 yıl) ilk üniversitesi olarak da geçmekte ve en önemli masaj okulu da burada, yüzyıllardır  masaj öğretilmekte burada. Duvarlarında da çok eskilerden kalma  anatomi derslerini andıran duvar resimlerini görebiliyorsunuz. Bunun yanında  içinde devasa boyutta(46 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde) yatan  Buda  heykeli bulunmakta, içinde  eski kralların ve ailelerinin küllerinin saklandığı anıtlar var. Bunlar  inanılmaz itinalı çiçek figürleri ile süslü porselen parçalarla kaplı. What Pho’nun girişi Chetuphon cd. üzerinde, girişi 20 baht, eğer rehbere ihtiyaç duyarsanız hemen girişte özel rehber bulabiliyorsunuz. Masaj seven herkes için de Tayland gerçek bir cennet.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir